Odkaz dračích jezdců

19. září 2009 v 22:58 | KaTuCHa |  Knihy

Eragon

Eragon se vydá do Dračích hor, kde chce ulovit nějakou zvěř, aby jeho rodina- strýc Gero a bratranec Roran- měla dostatek masa na zimu. Když se plíží na louce za zraněnou srnou, nečekaně spadne z nebe dračí vejce. Eragon ho posléze zkouší opakovaně avšak bezúspěšně prodat. Nakonec na něj ale zapomene až do dne, kdy se z něj vylíhne dračí mládě. Několik dalších dní ho chová na kraji lesa, kde mu postaví příbytek ve větvích.

Mezitím se k nim šíří zprávy o útocích uralů (válečníků krutovládce Galbatorixe) na obchodníky a jiná menší města v Království směrem na jih.

Eragon začíná cvičit komunikaci se svým drakem pomocí mysli a učí ho vše, co zná. Brzy zjistí, že je jeho drak ve skutečnosti dračice a proto jí dá jméno Safira. Zanedlouho se zdá být natolik veliká a silná, aby si sháněla potravu sama. Ale čím je větší, tím horší je to i s jejím schováváním v lese…

Věci se konečně dávají do pohybu, když zavítá do Carvahallu pár cizinců v černých pláštích- ra'zaků (ra'zakové jsou další dva služebníci krále Galbatorixe). Ra'zakové se dozvědí o vejci a zabijí Eragonova strýce Gera. Roran- Eragonův bratranec- se naštěstí vydá o chvíli předtím za učením k mlynáři v Therinsfordu. Eragon nemá na výběr a tak se po zotavení vydá společně se Safirou z Carvahallu najít ra'zaky a pomstít strýcovu smrt. Těsně před odchodem se k němu přidá stařec Brom vypravěč. Brom ho na cestách cvičí v boji, v kouzlech a dokonce i v péči o draka. Safira zatím roste, Eragon sílí a stále se učí nová slova ze starověkého jazyka, které používá při lekcích kouzlení. Jak stopují ra'zaky přes městečka v údolí Palancar, seznamují se s opravdu vážnou situací v Království, které je pod krutovládou posledního Dračího Jezdce Galbatorixe. Ra'zaky stopují až za urgaly vyvražděné město Yazuak a zjistí, že jim na jakýchsi zvířatech odletěli. Najdou tam však láhev od speciálního oleje, a tak putují do Teirmu za Bromovým dávným přítelem Jeodem, obchodníkem, s jehož pomocí se jim podaří dostat k obchodním záznamům a zjistí tak, že ra'zakové přebývají v Dras-Leoně. Když dorazí do dalšího z měst Dras-Leona a vyzvídají tam na úkryt ra'zaků, jsou prozrazeni a Brom je zraněn. Ze zajetí je osvobodí mladý Murtagh, se kterým společně utíkají před zákeřnými ra'zaky. Když se pro přečkání noci zastaví v jeskyni, prozrazuje vyčerpaný a těžce raněný Brom, že byl kdysi Dračím Jezdcem, ale že mu jeho dračici- Safiru, v jedné bitvě zabili. Posléze carvahallský vypravěč umírá.

Eragon tedy putuje dál s novým přítelem Murtaghem. Rozhodují se zanechat pronásledování ra'zaků a vydají se za Vardeny. Brom ještě před smrtí řekl Safiře, koho mají vyhledat v Gil'eadu. Jedou tedy do rušného Gil'eadu. Tam je nečekaně zajmou urgalové v čele se stínem Durzou a pošlou je do městského vězení. Při útěku se s ním Eragon utká, ale Murtaghův šíp stína usmrtí jen na krátko. Podaří se jim také zachránit zde vězněnou a mučenou elfku Aryu, která jim při spanilém útěku přes poušť Hadarak v bezvědomí, kdy se s ní Eragon pomocí mysli dennodenně spojuje, že se Vardenové ukrývají v Beorských horách. Utečou proto armádě a vydají se do hor, kde ale narazí na vojsko urgalů - mnohem větších a lepších Kullů. Ti s nimi drží krok až k úkrytu Vardenů, Tronjheimu, městu-skále. Ukáže se, že Mutagh je synem Morzana, posledního z Křivopřísežníků (Jezdců, kteří se přidali ke králi), a proto byl vsazen do vězení. Eragon je posléze seznámen s politickou a mocenskou situací v Alagaësii a podroben zkouškám svých dovedností. Brzy také vzejde na povrch, že se urgalové shromažďují v probořeném trpasličím městě, a že plánují podzemní útok na Tronjheim. Celé město se připravuje k boji. Ve velké bitvě se lstí dostane velitel urgalských vojsk Durza do samotného města, kde se po druhé utká s Eragonem. Ten ho s Aryinou a Safiřinou podporou, ale samozřejmě i s velmi notnou dávkou štěstí, bodne mečem do srdce, a tím i konečně definitivně usmrtí. Urgalská vojska se bez svého velitele navzájem povraždí a rozutéká, a tím je lid Vardenů a trpaslíků zachráněn.

Eldest

Po bitvě se vydá Ažihad, Murtagh a Dvojčata společně s několika bojovníky pronásledovat do tunelů urgaly. Po návratu z tunelu je ale překvapí skupina nepřátel, kteří zabijí Ažihada a zajmou Murtagha a Dvojčata.

Eragon, sužovaný neustálými záchvaty bolesti jizvy na zádech, získané po souboji s Durzou, se vydává dokončit svůj výcvik jezdce do Ellesméry, kde ho vyučuje poslední z Dračích jezdců Oromis spolu s jeho zlatým drakem Glaedrem.

Mezitím do Carvahallu znovu přichází ra'zakové s vojáky a obléhají vesnici, která odmítá vydat Eragonova bratrance Rorana. Ra'zakové tedy zajmou Roranovu milou Katrinu, a Roran přesvědčí celou vesnici ,že musí odejít.Ve vesnici zbyde už jen hrstka vesničenů - těch kteří odmítly odejít.

Celá vesnice se vydá přes Dračí hory do Teirmu.

Eragon se v elfském hlavním městě neustále učí a ve volném čase s Aryou objevuje jeho krásy. Při Oslavě Pokrevní Přísahy (oslava, kterou elfové pořádají) ho draci kouzlem vyléčí a změní mu podobu, po které se podobá jak vzhledově, tak vlastnostmi elfům.

Mezitím celý Carvahall, v čele s Roranem, dorazí do přístavního města Teirmu, kde naleznou pomoc u zkrachovalého obchodníka Jeoda Tyčky, se kterým posléze ukradnou nejrychlejší loď Království - Dračí křídlo. Při plavbě do Surdy, kam se chvíli před nimi přestěhovali všichni Vardenové, vedeni Nasuadou - dcerou zesnulého Ažihada, musí nejenom čelit lodím z Království, které je už od Teirmu neúnavně pronásledují, ale také překonat mořský vír Kančí oko.Eragon přeruší výcvik a vrátí se zpět k Vardenům, protože se schyluje k dlouho očekávané válce a na hranicích Surdy táboří statisícové vojsko krále Galbatorixe. V následné bitvě se Eragon střetne s Galbatorixovým novým jezdcem Murtaghem a jeho drakem Trnem. Murtagh ho přemůže, ale prokáže mu milost a nezajme ho. Prozradí však něco, co se až do teď nevědělo…Vezme si od Eragona Zar'roc se slovy, že je jsou bratři.

Díky včasnému příjezdu vesničanů z Carvahallu a trpaslíků se vítězství začíná přesouvat na stranu dobra, a tím také začíná válka elfů, Vardenů, Surdy a trpaslíků proti tyranovi a krutovládci Galbatorixovi.

Vbitvě je bohužel zabit trpasličí král Hrothgar a Roran zabije proradná Dvojčata - kouzelníky..... hlavně díky tomuto činu Vardenové vyhrají první bitvu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama